دریافت فایل

 فایل pdf خلاصه کتاب علم قضاوت در اسلام از دیدگاه کتاب و سنت

قابل توجه کاربران و دانشجویان عزیز و گرامی: فایلی که هم اکنون معرف حضور شماست جامع ترین و کامل ترین فایل pdf خلاصه کتاب علم قضاوت در اسلام از دیدگاه کتاب و سنت  تالیف دکتر محمدصادقی تهرانی می باشد. این فایل شامل 46 صفحه می باشد. و در غالب فرمت pdf تهیه شده و هم اکنون آماده دانلود است. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل و نیاز می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از گاه سایت یوفایل اری و دانلود نمایید.

درباره کتاب علم قضاوت در اسلام

قضاوت از دیدگاه کتاب و سنّت، که حکمی است عادلانه، میان طرفین یا اطراف دعوی، از پر مسؤولیت ‌ترین منصب‌ ها به ‌ویژه در دولتِ با سعادت اسلامی است، و رهبر فقیه مسلمین هم در هر زمانی همین منصب را، در صورت فقیه ‌تر و پرهیزکارتر بودنش در رده‌ی بالاتر دارا است که قضاوتش در سطح همه ‌ی امت اسلام می باشد.

«علم قضاوت در اسلام(از دیدگاه کتاب و سنت)» نوشته آیت‌الله دکتر محمد صادقی تهرانی است.

حکومت و قضاوت از یک معنی و احیانا دارای یک معنی است، جز آن‌که حکومت، بیشتر در رهبری کل امت است، و قضاوت در حکم میانِ افراد امت می‌باشد، گرچه قضاوت هم احیانا به‌همان معنای وسیع حکومت آمده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

حکومت و قضاوت در نخستین مرتبه و مرحله در اختصاص «اللّه» است، و پیغمبران، امامان و فقیهان به‌ترتیبِ درجات و شایستگی‌ها نمایندگان «اللّه» اند درین دو مقام ویژهٔ الهی.

قضاوت الهی، هر دو جهان تکلیف و پاداش را شامل است که «إنَّ رَبَّک یقْضی بَینَهُمْ بِحُکمه وَ هُوَ الْعزیرُ العلیمُ» (۲۷:۷۸) و «إن ربک یقضی بینهم یوم القیامه فیما کانوا فیه یختلفون» (۱۰:۹۳)، در آیهٔ اول، قضاوت خدای عزیز حکیم شامل هر دو جهان است، و در آیهٔ بعد برای جهان آخرت، و در هر صورت قضاوت بحق و شایستگی همه جانبه در همهٔ مراحل و موارد در اختصاص «اللّه» است که «واللّه‌ُ یقْضی بِالْحَقَّ والّذینَ یدْعُونَ مِنْ دَونه لا یقْضونَ بِشَی‌ءِ» (۴۰:۲۰) و خدا به‌حق قضاوت می‌کند و کسانی که از غیرِ خدا می‌خواهند و یا غیر از او را می‌خوانند، به‌چیزی از حق قضاوت نمی‌کنند (به‌پشیزی نمی‌ارزند). و


بلاگی برای یو فایل قضاوت ,کتاب ,اسلام ,است، ,فایل ,دیدگاه ,دیدگاه کتاب ,خلاصه کتاب ,اختصاص «اللّه» منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
entekhabcenterahmadi پخش عمده قهوه در ایران ❤❤❤محکوم به سکوت ❤❤❤ پایان ِ من... لول اباد ، فیلم ، اس ام اس بهترین سایت جک پارکینگ - درب اتوماتیک | ایمن رهرو هر چی که بخوای ماندگاري ميکروپيگمنتيشن آکادمی شیمی